Zużycie energii w nowoczenych budynkach

Zużycie energii w nowoczenych budynkach

  • Post author:
  • Post category:Usługi

W dzisiejszych czasach coraz ważniejszym zagadnieniem jest ekologia. Ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na różnego rodzaju media energetyczne rośnie liczba punktów wytwórczych. Większość elektrowni do wytwarzania prądu czy ciepła spala paliwa konwencjonalne. W ten sposób do atmosfery przedostaje się sporo szkodliwych substancji. Znacznie pogarsza to stan powietrza, którym oddychają ludzie.

Co znajduje się w świadectwie energetycznym obiektu?

świadectwo charakterystyki energetycznej budynkuŻeby ograniczyć emisję konieczne jest stosowanie rozwiązań pozwalających na zmniejszenie zapotrzebowania oraz optymalizację zużycia energii. Żeby to osiągnąć należy wystawić świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, które jest dokumentem wiążącym. Są w nim zawarte wszelkie niezbędne informacje pozwalające zidentyfikować obiekt. Należy wspomnieć tutaj między innymi o nazwie, ulicy czy roku budowy. Oprócz tego znajdują się również informacje ważne z punktu widzenia energooszczędności. Można tutaj wymienić chociażby zapotrzebowanie na energię pierwotną, końcową czy użytkową. Warto wspomnieć, że zapotrzebowanie na energię jest przedstawiane w graficznej postaci co znacznie ułatwia interpretację wartości. Dzięki temu osoba przeglądająca świadectwo bez problemu może oszacować czy dany obiekt spełnia obowiązujące akty prawne. Na podstawie wydanego dokumentu mogą być również planowane inwestycje, które będą miały na celu poprawę sytuacji rzeczywistej.

Warto wspomnieć, że tego typu dokument powinien być przygotowany przez specjalistów, którzy posiadają wiedzę oraz kompetencje z danego zakresu. Co więcej osoba sporządzająca świadectwo powinna również posiadać wymagane uprawnienia. Tylko w ten sposób dokument ten może być odpowiednio wykonany. Jak widać obecnie dużą rolę odgrywa ekologia. W celu zapewnienia jak najlepszego wykorzystania dostępnych dóbr należy stosować nowoczesne technologie pozwalające obniżyć zużycie prądu czy ciepła.