Wykorzystanie poliuretanu w przemyśle

Wykorzystanie poliuretanu w przemyśle

Niemalże każda gałąź przemysłu wiąże się z konstruowaniem i budową wszelkiego rodzaju elementów. Stąd niezwykle istotne jest wykorzystanie materiałów i tworzyw, charakteryzujących się nie tylko wytrzymałością, ale również łatwością formowania. Wydaje się, że idealnym pod każdym z tych względów jest poliuretan.

Poliuretanowe elementy z odlewów

odlewy poliuretanoweOdlewy poliuretanowe od dawna wykorzystywane są w wielu dziedzinach przemysłu. Poliuretan jest tworzywem sztucznym, stworzonym przez człowieka. Konstruowane z niego elementy charakteryzują się wieloma praktycznymi właściwościami. Po pierwsze poliuretan jest wyjątkowo odporny na ścieranie i innego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Jest odporny na rozdzieranie oraz nie pęka. Pozostaje również obojętny na działanie czynników atmosferycznych oraz zmiany temperatury. Może być bez ograniczeń czasowych wystawiany na działanie temperatur od -40 do +70 stopni Celsjusza. Nie poddaje się działaniu różnego rodzaju środków chemicznych, a nawet promieniowaniu, co powoduje, że zachowuje swój oryginalny kolor. Główną cechą poliuretanu, pozwalającą tworzyć z niego dowolne formy, wykorzystując do tego różnego typu i wielości odlewy jest jego elastyczność. Jednak wykorzystując odpowiednie procesy produkcyjne można sprawić, by poliuretan był bardzo twardy. Do produkcji elementów z poliuretanu nie wykorzystuje się zjawiska podciśnienia, co daje możliwość aplikacji tego materiału w dowolne odlewy, nadając mu pożądaną twardość. Dodatkowo można montować w nim akcesoria z innych tworzyw, np. metalu czy gumy.

Poliuretan posiada wiele cennych konstrukcyjnie cech, więc nie dziwi, że jest materiałem powszechnie dziś wykorzystywanym. Możliwość tworzenia z tego materiału dowolnych przedmiotów, czy elementów przydatnych w różnych dziedzinach przemysłu przy użyciu odlewów wydaje się jego największym atutem.