Wizyta u kardiologa – jak zadbać o swoje serce?

Wizyta u kardiologa – jak zadbać o swoje serce?

  • Post author:
  • Post category:Zdrowie

Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, że pewne objawy mogą świadczyć o chorobie serca. Objawy chorób serca mogą być na pierwszy rzut oka niespecyficzne.

Dobry kardiolog – wybór gabinetu kardiologicznego

dobra kardiologia w BydgoszczyMoże pojawiać się kaszel – zwłaszcza przy zastoinowej niewydolności krążenia, kiedy dochodzi do obrzęku płuc. Może dochodzić do omdleń – omdlenia są wskazaniem do wykonania badania EKG, ponieważ omdlenia świadczą często o bradykardii lub o blokach przedsionkowo-komorowych (najczęściej II i III stopnia). Jeśli lekarz rodzinny wysłucha w badaniu osłuchowym z użyciem stetoskopu szmery sercowe, również wysyła nas do kardiologa i na dalsze badania. Szmery sercowe są z kolei wskazaniem do wykonania echa serca, czyli USG serca, ponieważ to badania obrazuje idealnie morfologię, czyli budowę serca wewnątrz i na zewnątrz, a szmery są przecież związane właśnie z budową serca. Czasem zdarza się tak, że pacjent wykazuje jakieś nieprawidłowości w echu serca czy EKG, ale czuje się doskonale. Wtedy kardiolog najczęściej rezygnuje z podawania jakichkolwiek leków, ale obserwuje pacjenta. Jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ nigdy nie powinno leczyć się wyników badań – zawsze leczy się pacjenta oraz jego objawy. Każda dobra kardiologia w Bydgoszczy zatrudnia specjalistów w tej dziedzinie. Polska słynie z dobrej szkoły kardiologicznej. Lekarze specjaliści z zakresu kardiologii muszą ciągle się kształcić, ponieważ co jakiś czas pojawiają się nowe leki nasercowe na polskim rynku, a inne z kolei są wycofywane. Jeśli zauważamy u siebie niepokojące objawy i podejrzewamy, że mogą być związane z sercem, powinniśmy się udać do lekarza rodzinnego, który może skierować nas do kardiologa.

Trzeba pamiętać o tym, że na wizytę u kardiologa należy trochę poczekać. Najlepiej wybierać kardiologów z dużym doświadczeniem i dobrą opinią.