Węże hydrauliczne z oplotami tekstylnymi i stalowymi

Węże hydrauliczne z oplotami tekstylnymi i stalowymi

W układach hydrauliki siłowej bardzo często wykorzystuje się węże hydrauliczne wykonane z gumy. Takie węże służą nie tylko do przenoszenia mocy, ale również do sterowania. Medium stosowanym w wężach hydraulicznych jest specjalny olej.

Elastyczność i parametry ciśnieniowe węży gumowych

przewody hydrauliczneWęże można też stosować w innych układach np. z gazem sprzężonym, ale wtedy zawsze należy uzgodnić to z producentem. Należy sprawdzić, na jakim ciśnieniu roboczym może pracować dany wąż hydrauliczny. Trzeba to zrobić przed jego zakupem, by nie doszło później do żadnych awarii i uszkodzeń węży gumowych. Większość takich węży jest w stanie pracować na ciśnieniu roboczym aż do 420 bar. Ważna jest również temperatura, w jakiej może pracować wąż gumowy. Najczęściej przedział temperaturowy wynosi od -40 do 100 stopni Celsjusza. Takie przewody hydrauliczne można kupić w sklepach stacjonarnych i internetowych. Temperatura jednak spada, jeśli wykorzystuje się wodę, płyn na bazie wody lub powietrze. Wtedy trzeba wziąć pod uwagę temperaturę maksymalną 70 stopni Celsjusza. Jeśli powietrze ma powyżej 17 bar, to wąż zawsze powinien posiadać specjalne mikroperforacje i inne zabezpieczenia. Węże gumowe hydrauliczne mogą być różnie skonstruowane. I tak można je podzielić na węże gumowe z oplotami tekstylnymi. Zazwyczaj węże posiadają jedną lub dwie warstwy takich oplotów. Dodatkowo stosowane są węże z oplotami wykonywanymi z drutu stalowego. Tu możliwe jest już wykonanie trzech warstw oplotów.

Istnieją też węże gumowe z oplotami spiralnymi. Te oploty tworzone są z drutu stalowego. Węże z tymi oplotami posiadają nawet sześć warstw. Węże gumowe mają nie tylko większą elastyczność, ale również charakteryzują się wyższymi parametrami ciśnieniowymi. Są też węże o wyższym parametrach temperaturowych oraz odporne na ścieranie.