W co pakować produkty spożywcze?

W co pakować produkty spożywcze?

Obecnie podczas produkcji żywności stosuje się specjalne opakowania, które naturalnie przedłużają termin przydatności żywności do spożycia. Zazwyczaj są to specjalne folie, wykonane z tworzyw bezpiecznych dla produktów spożywczych. Ważne, by takie folie były przystosowane do użycia na automatycznych maszynach pakujących.

Jaką folie do maszyny rolowej wybrać

folie do maszyn rolowychObecnie widać tendencję do ograniczania stosowania konserwantów podczas produkcji żywności. Udaje się to osiągnąć odpowiednio pakując żywność, na przykład w folie do maszyn rolowych. Maszyny rolowe są obecnie najczęściej używane do pakowania produktów żywnościowych. Wykorzystywana do pakowania na takich maszynach folia musi się wyróżniać pewnymi cechami, których nie spełniają folię do pakowania ręcznego. Przede wszystkim, tego typu folie powinny być zupełnie nieszkodliwe dla żywności, która w taka folie będzie zapakowana. Z tego też względu, folię do maszyn rolowych najczęściej wytwarza się z takich tworzyw jak PA, PET, czy PE, które mają udowodnione naukowo neutralne działanie na produkty spożywcze. Bardzo często do pakowania na maszynach rolowych wykorzystywane są te folie, które mają cechy folii wysoko barierowej. Taki typ folii do maszyn rolowych stosuje się przede wszystkim do pakowania wędlin, aby zwiększyć przydatność do spożycia takich produktów bez stosowania konserwantów. Taka folia zapewnia ochronę żywności przed zepsuciem, ale także chroni przed przedostawaniem się przez powierzchnię folii wilgoci albo światła słonecznego, które mogłoby niekorzystnie wpłynąć na smak żywności.

Obecnie coraz częściej odchodzi się od stosowania konserwantów podczas produkcji żywności. Zamiast tego stosuje się specjalny rodzaj opakowania, o cechach wysoko-barierowych. Taki rodzaj folii może być wykorzystywany również na maszynach do pakowania żywności.