Stosowanie kas fiskalnych stacjonarnych i przenośnych

Stosowanie kas fiskalnych stacjonarnych i przenośnych

  • Post author:
  • Post category:Handel

 

Przed wyborem konkretnej kasy fiskalnej zawsze należy zastanowić się nad tym, czego tak naprawdę szukamy i na jakich funkcjach zależy nam zdecydowanie najbardziej. Wiele zależy też od specyfiki danego przedsiębiorstwa. Nieco inne kasy fiskalne wybiera się do sklepów spożywczych, a inne do gabinetów lekarskich czy firm sprzedających materiały budowlane.

Kasy z jedną i dwoma rolkami paragonów

nowa drukarka fiskalna z WrocławiaNa kasach fiskalnych można zapisywać paragony za sprzedaż produktów, ale również za konkretne usługi. Niezależnie od tego czy przedsiębiorstwo zajmuje się sprzedażą produktów czy usług, powinno posiadać kasę fiskalną. Jest to wymagane przez Rozporządzenie Ministra Finansów. Tylko przedsiębiorstwa, które zarabiają mniej niż 20 000 zł rocznie, nie muszą posiadać kasy fiskalnej. Wszystkie inne typy przedsiębiorstw powinny zaopatrzyć się w drukarkę fiskalną. Taka nowa drukarka fiskalna z Wrocławia może drukować od razu dwa paragony lub tylko jeden. Jeśli drukuje dwa paragony, to jeden trafia do klienta, a drugi przechowywany jest na wypadek kontroli z Urzędu Skarbowego. Dwie rolki paragonów w kasie fiskalnej bardziej obciążają to urządzenie. Dlatego nowoczesne kasy fiskalne korzystają teraz z jednej rolki paragonów. Kopia paragonu dla Urzędu Skarbowego zapisywana jest wtedy na specjalnej karcie pamięci. Jest to karta SD, która znajduje się wewnątrz kasy fiskalnej. Dzięki temu nie trzeba przechowywać rolek z paragonami przez 5 lat.

W ofercie kas fiskalnych można znaleźć drukarki stacjonarne oraz przenośne, czyli inaczej mobilne. Jak sama nazwa wskazuje, drukarki stacjonarne mogą być stosowane tylko w danym miejscu, a mobilne można przewozić (posiadają one baterie w postaci akumulatorów, które można wcześniej naładować). Kasy przenośne są bardzo wygodne i chętnie wybierane przez przedsiębiorców.