Spieki kwarcowe – co to jest?

Spieki kwarcowe – co to jest?

Wszyscy wiedzą czym jest marmur czy granit i gdzie się je stosuje. Można z nich zrobić obudowę kominkową, blaty kuchenne, posadzki, a nawet schody. Kamień jest materiałem bardzo trwałym, odpornym zarówno na uszkodzenia mechaniczne jak i chemiczne, do tego nie odbarwia się, nie traci blasku, nie wymaga konserwacji.

Spieki kwarcowe do kuchni

montaż spieków kwarcowychJednak kamień jak każdy materiał ma też swoje wady. Jest on drogi oraz ciężki. Trzeba zawczasu zaplanować jego użycie, bo w przeciwnym razie na meblach czy ścianach mogą pojawić się nieestetyczne pęknięcia pod ciężarem kamienia. Z drugiej strony wiadomo także, że inne materiały takie jak drewno, metal, czy tworzywo sztuczne także mają swoje wady, głównie w kwestii trwałości. Na szczęście obecnie na rynku pojawiła się ciekawa alternatywa dla kamienia, a mianowicie montaż spieków kwarcowych. Spieki takie są złożone z ił, łupków i okruchów skał, które pod wpływem sprasowania zbijają się w jedną całość. Ten materiał do złudzenia przypomina kamień i bywa z nim mylony. Szczególnie że spieki również stosuje się w kuchni (blaty i posadzki), tworzy z nich parapety, obudowy, a także elewacje budynków. Jednak płyta spieku kwarcowego może być bardzo cienka, nawet kilkumilimetrowa. Do tego jest o wiele lżejsza i tańsza. Zatem montaż spieków kwarcowych można przeprowadzić także w ramach remontu, bez obaw o podłoże na którym będą one kładzione. Spieki tak jak kamień są odporne na uderzenia i uszkodzenia chemiczne (także pod wpływem wody). Są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych.

Na pewno obecnie spieki kwarcowe są lepszym rozwiązaniem niż kamień naturalny. Przystępna cena, bogaty wybór, jak również porównywalne parapety techniczne sprawiają, że każdy może sobie pozwolić na luksusowe materiały w domu.