Royalty free music- co to jest

Royalty free music- co to jest

Czasem przeglądając serwisy internetowe natrafiamy na tajemnicze nazwy, które nam nic nie mówią. Możemy przetłumaczyć sobie ich nazwę, czy drogą dedukcji dojść do tego co mogą one oznaczać, ale nie zawsze trafiamy z odpowiedzią.

Są firmy, które dostarczą nam muzykę do projektów, opisujemy tutaj jedną z nich.

muzyka do gierTak było w moim przypadku, gdy natknęłam się na termin royalty free music. Znam język angielski, więc potrafiłam sobie wyobrazić na jakich zasadach to może działać, ale nie wiedziałam w jaki sposób można pobrać taką muzykę. Na szczęście w internecie można znaleźć wszystko, więc i tutaj sieć internautów mnie nie zawiodła. Royalty free oznacza, że utwór jest udzielany za pomocą licencji jednorazowej. Płacimy raz i możemy wykorzystywać utwór do różnych celów określonych w umowie. Mogą to być zarówno ,,domowe” zastosowanie, jak muzyka do filmów rodzinnych, czy zastosowania komercyjne. Czasem określana jest także maksymalna liczba kopii cd lub DVD, które możemy sprzedać z tym utworem np. wykłady motywacyjne sprzedawane na targach pracy. Każde zastosowanie jest ujęte osobno i określone liczbą możliwych wykonań/kopii. Czasem jest to tylko podział na wspomniane wykorzystanie amatorskie i komercyjne, ale czasem jest to rozbite na np. filmy studenckie, zapowiedzi rozmów telefonicznych, pokazy podczas targów wystawienniczych, czy transmisje radiowe o zasięgu wojewódzkim lub krajowym. Taka licencja jest bezterminowa i jednorazowa, nie płacimy żadnego abonamentu miesięcznego, ani nie przedłużamy żadnej umowy. Ceny licencji zwykle nie różnią się wiele. Między wąskim zastosowaniem, a pełnym często jest różnica stu- dwustu złotych. Zatem jeśli muzyka do gier nam się bardzo podoba lepiej jest wykupić trzeci typ licencji i nie martwić się, ze wykorzystaliśmy już limity.

Czasem jednak wiemy, że ten utwór przyda się nam tylko raz, bo mamy wystąpienie na konferencji, więc przyda się muzyka do prezentacji z pierwsza licencją.