Rodzaje kątowników i ich zastosowanie

Rodzaje kątowników i ich zastosowanie

Odpowiednie wykończenie elementów narożnych zapewni nie tylko doskonałą estetykę, ale także zdecydowanie większą trwałość narażonego na uszkodzenia mechaniczne elementu. Do tego celu stosuje się specjalne, wykonane z metalu zabezpieczenia, które świetnie spełniają swoje zadanie.

Jaki kątownik zastosować?

kątowniki aluminioweStal i aluminium to dwa metale, które bardzo często znajdują swoje zastosowanie w budownictwie. Stal charakteryzuje się niesamowitą trwałością i odpornością na uszkodzenia, z kolei niezaprzeczalną zaletą aluminium jest lekkość i łatwość montażu. Te cechy można również odnieść do wszelkiego rodzaju zabezpieczeń, stosowanych do wykończenia narożników czy kantów. Kątowniki aluminiowe są najczęściej stosowany rozwiązaniem. Decyduje o tym wspomniana już łatwość montażu i stosunkowo dobra trwałość materiału, w równym stopniu odpornego na korodowanie co stal. Lekkość aluminium sprawia, że elementy z niego wykonane w żadnym stopniu nie wpływają na konstrukcję budowli. Z kolei profil aluminiowy zdecydowanie lepiej sprawdzi się w zakładach przemysłowych oraz różnego rodzaju przestrzeniach użytku publicznego, gdzie wzmożona eksploatacja wymaga zastosowania materiałów odznaczających się większą trwałością. Taki materiał doskonale zniesie również narażenie na deszcz, śnieg oraz mrozy, zatem dobrze zastosować go na zewnątrz budynków. Kluczowe znaczenie ma również odpowiedni montaż. Kątownik powinien być zanurzony w betonie w taki sposób, by jego zamocowanie było trwałe, a jednocześnie na tyle płytkie, by odpowiednio chroniło narożnik. 

Niektóre elementy budynku są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne. Mowa o narożnikach oraz kantach, które nawet podczas niewielkiego uderzenia mogłyby ulec zniszczeniu, dlatego do zabezpieczenia tych miejsc stosuje się specjalne profile i kątowniki, które podnoszą trwałość konstrukcji.