Przenoszenie ciepła za pomocą nowoczesnych pomp

Przenoszenie ciepła za pomocą nowoczesnych pomp

Pompy ciepła to urządzenia, które pojawiają się w wielu nowoczesnych domach jednorodzinnych oraz innych budynkach. Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem pompy ciepła jest przepompowywanie ciepła z jednego obszaru do drugiego – np. ciepła z zewnątrz do konkretnych pomieszczeń.

Rodzaje pomp ciepła – gruntowe i powietrzne

nowoczesne pompy ciepła w LublinieOddanie ciepła następuje tylko przy wyższej temperaturze, bo jedynie w takiej sytuacji ma to jakikolwiek sens. Dlatego nie da się ukryć, że pompa ciepła wcale nie wytwarza ciepła. Jej zadaniem jest przeniesienie ciepła w inne miejsce. Pompy ciepła działają bardzo podobnie do takich urządzeń jak lodówka. Chodzi o to, że w lodówce też ciepło z produktów jest oddawane na zewnątrz i eliminowane z tyłu urządzenia. Pompa ciepła nie jest ogromnym urządzeniem i nie zajmuje w domu sporo miejsca. Ma wielkość kotła lub lodówki. Oczywiście dobrze jest przeznaczyć na pompę ciepła osobne pomieszczenie, bo w czasie pracy pompa potrafi być głośna. Takie nowoczesne pompy ciepła w Lublinie posiadają obwód wymiennika, który umieszczany jest w gruncie, a do tego obwód grzewczy. Są też takie urządzenia, które są w stanie podgrzewać wodę użytkową. Aby pompa ciepła pełniła też taką funkcję, to musi dodatkowo posiadać specjalną parę złącz. Obwód, z którego maszyna będzie pobierać ciepło, nazywa się dolnym źródłem pompy ciepła. Górne źródło pompy ciepła jest obwodem, do którego ciepło jest oddawane.

Jest kilka rodzajów pomp ciepła. Wśród nich można wyróżnić np. pompy gruntowe. Są to pompy, które mają za zadanie pobierać ciepło z gruntu. Są też specjalne pompy powietrzne, które pobierają ciepło z powietrza atmosferycznego. Jak widać, pompa ciepła jest nowoczesnym urządzeniem, które wspiera system ogrzewania w domu jednorodzinnym. Koszty instalacji pompy ciepła bardzo szybko się zwracają.