Praktyczne listwy wykończeniowe

Praktyczne listwy wykończeniowe

 

Detale mają duże znaczenie przy wykańczaniu wnętrz. Ich rodzaj, styl i kolor będą wpływały na ostateczny wygląd każdego pomieszczenia. Takimi detalami są na przykład listwy podłogowe, które stosuje na na łączeniu podłóg ze ścianą. Są one nie tylko praktyczne, ale też estetyczne i nie powinniśmy o nich zapominać.

Jakie wybrać listwy podłogowe?

listwy przypodłogoweWśród materiałów na listwy przypodłogowe wyróżniają się te z drewna, PCV, polistyrenu ekstrudowanego (styroduru) oraz MDF. Każda z nich ma odmienną cenę i odmienne zalety. Najtańsze są listwy z PCV, z kolei drewniane, szczególnie te z drewna egzotycznego, będą najdroższe. Wybór konkretnego rodzaju listew ma znaczenie ze względu na ich trwałość i estetykę, ale też ma wymiar praktyczny, jeśli zdecydujemy się na listwy z korytkiem kablowym, pozwalającym na ukrycie przewodów. Każda z nich, bez względu na materiał będzie spełniała swoją rolę, to znaczy maskowała dylatacje na styku ściany i podłogi, zakryje krzywy dół tapety czy niedociągnięcia malarskie oraz ochroni ścianę przed zabrudzeniami. O te nietrudno na przykład podczas zamiatania czy mycia podłogi, albo po prostu od uderzenia czubkiem buta. Listwy przypodłogowe powinniśmy dobierać tak, aby pasowały do stylu wnętrza. Jeśli chodzi o kolorystykę, to listwy z MDF czy styroduru można łatwo przemalować na wybrany kolor. Producenci listew z tych materiałów oferują też często listwy ścienne, które umożliwiają stworzenie ciekawej, niebanalnej aranżacji wnętrza.

Jeśli chcemy użyć różnego typu listew, także przysufitowych i ściennych, a nie tylko podłogowych, to listwy ze styroduru będą dobrym wyborem. Różnorodne elementy sztukaterii nie będą drogie, a do tego są bardzo lekkie i wytrzymałe, z dobrą odpornością na wilgoć. Na pewno sprawdzą się w wymarzonym przez nas wystroju.