Pomiar gęstości kości

Pomiar gęstości kości

Pomiar gęstości kości, czyli densytometria jest badaniem, dzięki któremu możliwa jest ocena stanu kości pacjenta. Dzięki niemu lekarz może ocenić w jakim stanie są nasze kości i jeśli znajdzie jakieś nieprawidłowości, będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie. Badanie to z reguły wykonywane jest w kierunku zagrożenia osteoporozą.

Jakość kości pod kontrolą

densytometria całego ciała warszawaNiestety w pewnym wieku, każdy powinien takie badanie wykonać. Jeśli grozi nam densytometria całego ciała Warszawa może się pochwalić wieloma gabinetami, w których można wykonać, to szybkie i bezbolesne badanie. W badaniu wykorzystywane jest niskie promieniowanie rentgenowskie, które pozwala stwierdzić stopień ubytku masy kostnej. Zachorowalność na osteoporozę, zwiększają takie czynniki jak niedowaga, czynniki dziedziczne, duża ilość złamań w przeszłości, zbyt mała aktywność fizyczna. Całe badanie trwa nie dłużej niż trzydzieści minut. Lekarz poprosi nas o położenie się na specjalnym łóżku, w wygodnej pozycji, po czym naświetli wybrany odcinek ciała. Podczas badania, nie trzeba się rozbierać, o ile nasze ubranie nie zawiera metalowych elementów. Najlepszą metoda walki z osteoporozą jest jej wczesne wykrycie. Dlatego nie należy densytometrii odkładać na później. Im wcześniej zaczniemy się badać, tym większa szansa że uda nam się zapobiec zwapnieniu kości, które z kolei prowadzi do nieprzyjemnych urazów, konieczności przeszczepu biodra i tak dalej.

Nie możemy polegać tylko na naszej diecie. Osteoporozę musi leczyć odpowiedni lekarz. Żeby zaczął to robić, musimy mieć odpowiednią diagnozę. Diagnozę może postawić lekarz specjalista po wykonaniu szczegółowego badania pomiaru gęstości kości, który nazywamy densytometrią. To jedyny sposób na uniknięcie choroby u osób starszych.