Piękny daszek, czyli płyty poliwęglanowe lite

Piękny daszek, czyli płyty poliwęglanowe lite

 

Bardzo często w większych centrach handlowych lub w miejscach, gdzie na co dzień zbiera się bardzo duża liczba osób, stawia się na przeszklony dach. Czy jednak biorąc pod uwagę kruchość i ciężar szkła, ryzykowano by pęknięciem i upadkiem na kogoś znajdującego się poniżej? Może jednak to, co jest przezroczyste i znajduje się w konstrukcji dachowej, to nie szkło, a poliwęglan?

Płyta lita poliwęglanowa – właściwości

lite płyty poliwęglanoweJednym z częściej wykorzystywanych elementów do tworzenia estetycznych przezroczystych dachów, jest płyta poliwęglanowa. Jej konstrukcja, jednak musi być lita, gdyż w innym wypadku nie byłaby ona aż tak przezroczysta. Z daleka wygląda jak szkło, jednak jest dużo bezpieczniejsza. Przede wszystkim w przeciwieństwie do szkła, poliwęglan nie jest kruchy, i trudno jest go zniszczyć. Przy niewystarczająco grubym szkle, wystarczyłoby, żeby ptak dziobem połamał szkło, jednak w przypadku poliwęglanu, jest to praktycznie niemożliwe. Wszystkie lite płyty poliwęglanowe są właściwie nie do ziszczenia, dzięki swojej wytrzymałości i niezwykłej elastyczności. Dlatego używa się je do stworzenia bardziej skomplikowanej konstrukcji. Kolejnym dużym ułatwieniem, jest niewielka waga takiej płyty. Jest kilkakrotnie lżejsza od szkła, dzięki czemu jest dużo łatwiejsza w montażu. Warto również zauważyć, że nie ma żadnego problemu z obróbką takiego materiału. Można go dopasować do trudnych i nieregularnych kształtów, z jakimi można się spotkać podczas montażu płyt na dachu. Dlatego powinno się korzystać z poliwęglanu zamiast szkła, który nie tylko jest dość ciężkie, ale również po trudnej obróbce jest mocno osłabiony i może nie poradzić sobie tak dokładnie, jak się marzy.

Każdy szklany daszek, z zamiennikiem szkła na poliwęglan, jest nie tylko dużo bezpieczniejszy, ale wciąż również bardzo estetyczny i przezroczysty. Robi takie samo wrażenie, jak szkło i pięknie uwieńcza cudzą ciężką pracę konstrukcyjną i montażową.