O różach i kostce brukowej w ogrodzie

O różach i kostce brukowej w ogrodzie

Róże nazywane są królowymi kwiatów. Stąd też należą do najchętniej sadzonych krzewów w ogrodach, ich popularność trwa od lat i utrzymuje się nadal. Ogrody, w których nie ma przynajmniej jednego krzaka róży należą do rzadkości. Swą popularność kwiaty te zawdzięczają niezwykłym barwom, różnorodnym formom (mamy do wyboru róże rabatowe, wielkokwiatowe, pnące, okrywowe – jest więc w czym wybierać), pięknemu zapachowi.

Róża przy ścieżce brukowej

kostka brukowaDecydując się na posadzenie róż w ogrodzie powinniśmy przeznaczyć dla nich miejsce słoneczne, w takim miejscu różne rosną najlepiej. Jeśli mam ścieżki z kostki brukowej to możemy sadzić je właśnie przy ścieżce. Nic im nie zasłoni światła, a sami będziemy mogli podziwiać ich wygląd z bliska. Jeśli natomiast nie mamy takiej ścieżki warto się nad nią zastanowić. Samo układanie kostki brukowej nie jest trudne, a i cena takiej kostki jest dość niska w porównianiu z innymi rozwiązaniami. Trochę wolnego czasu i sami możemy ułożyć taką kostkę.
Wracając dp róż to są też dostępne takie odmiany róż, które dobrze czują się na nieco zacienionym stanowisku. Do takich odmian należy między innymi odmiana „Amadeus”. Róże dobrze rosną w glebie żyznej i przepuszczalnej. Sadząc róże wybierzmy dla nich także miejsce przewiewne, w miejscach przewiewnych ryzyko zaatakowania rośliny przez mączniaka prawdziwego będzie mniejsze. Krzewy wymagają systematycznego nawożenia wieloskładnikowymi nawozami specjalnie przeznaczonymi do nawożenia tych roślin. W składzie tych nawozów znajduje się między innymi potas, który wpływa na obfite kwitnienie roślin. W ogrodach najchętniej sadzone są róże ozdobne, ale warto pomyśleć o posadzeniu także dzikiej róży. Nie ma ona wprawdzie tak pięknych kwiatów, jak różne ozdobne, ale za to w jej owocach kryje się mnóstwo witamin. Z jej owoców można przygotować bogate w witaminy, zwłaszcza w witaminę C, konfitury, można je także suszyć.

Do najpiękniejszych odmian róż okrywowych należy między innymi odmiana „Beverly”, która silnie i pięknie pachnie. Inną godną polecenia odmianą jest „Cherry lady”. Z odmian pnących warto zainteresować się odmianą „Aloha” – mocno pachnącą, o kwiatach barwy morelowej. Wśród róż rabatowych na uwagę zasługuje „Aprikola”. Odmiana ta jest bardzo odporna na atakujące krzewy róż choroby grzybowe. Spośród odmian róż okrywowych zwróćmy uwagę na długo kwitnącą (kwiaty w kolorze różowym) odmianę „Rad Birnbach” lub na „Gartnerfreude”, która kwitnie niezwykle obficie.