Nowe spojrzenie na świat dzięki zdjęciom panoramicznym

Nowe spojrzenie na świat dzięki zdjęciom panoramicznym

Aparat ma dziś każdy z nas. Fotografujemy wszystko, co jest tylko możliwe do sfotografowania. Mamy też setki zdjęć panoramicznych, które kiedyś były interesujące, a dziś leżą w szufladach z uwagi na brak profesjonalnego podejścia i umiejętności do wykonywania zdjęć z szerokiej perspektywy. Większości utrwalonych obrazów możemy nawet nie pamiętać.

Sztuka wykonywania profesjonalnych zdjęć panoramicznych

zdjęcia panoramiczneW ostatnim czasie wykonywanie zdjęcia panoramiczne jest coraz popularniejsze.  Fotografie te fakt, iż swym zasięgiem obejmują szeroką przestrzeń. Oglądający odbiera zdjęcia panoramiczne w sposób odmienny od zwykłych fotografii, gdyż bardzo trudno jest uchwycić ujętą w kadrze przestrzeń jednym spojrzeniem. Mamy niewątpliwie do czynienia z inną percepcją. Gdy oglądamy zdjęcia panoramiczne, zwłaszcza te, które zostały utrwalone na płycie cd, a następnie odtworzone na ekranie komputera, przesuwamy je w poziomie. Podobnie jak przy widzeniu horyzontalnym przenosimy wzrok z jednej strony na drugą. Nie ma możliwości uchwycenia takiej panoramy jednym spojrzeniem, gdyż widok jest bardzo rozległy. W formie drukowanej, w postaci na przykład fototapety, czy obrazów oglądanych w galeriach zdjęcia panoramiczne wymuszają na widzu krótki spacerek wzdłuż zdjęcia. Należy mieć również na uwadze okoliczność, iż nie każdą scenerię można przedstawić w formie horyzontalnej. I tak poruszający się po szynach pociąg jedzie zbyt szybko, by ująć go w jednym kadrze, podobnie jest z samochodami, czy tramwajami. Może również zdarzyć się taka sytuacja, że wybierzemy już plener, który chcemy fotografować i nagle zerwie się wiatr, który zepsuje panoramę. 

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, iż zdjęcie panoramiczne nie jest łatwe do wykonania. Niemniej warto włożyć trochę wysiłku w jego wykonywanie, gdyż efekt końcowy jest tego naprawdę wart, o czym przekonamy się oglądając naszą fotografię.