Materiały wykorzystywane do produkcji mebli kuchennych

Materiały wykorzystywane do produkcji mebli kuchennych

  • Post author:
  • Post category:Wnętrze

Do produkcji mebli kuchennych używa się przeróżnych materiałów. Tanie meble wykonane są z tanich materiałów, a do takich należy z pewnością płyta wiórowa. Jest to materiał nie tylko tani, ale też charakteryzuje się różnymi kolorami i wzorami, które można swobodnie dobierać.

Płyty wiórowe, płyty MDF i fronty ze szkła

meble do kuchni na wymiarPłytę wiórową można dodatkowo urozmaicić za pomocą laminowania, fornirowania, foliowania, lakierowania. Zastosowanie samej płyty wiórowej nie jest dobrym pomysłem, bo jest to materiał nietrwały. Jeśli jednak taka płyta będzie lakierowana, to można mieć pewność, że będzie służyć w kuchni przez wiele lat. Płyty wiórowe to materiały kruche, dlatego drzwiczki z takich płyt nie posiadają dodatkowych żłobień czy zaokrągleń. Często stosowane są również płyty MDF. Twardość tych płyt jest większa niż w przypadku płyt wiórowych. Można ją porównać do miękkiego drewna. Coraz więcej osób zamawia meble do kuchni na wymiar – wiele z nich powstaje właśnie przy użyciu płyt MDF. Płyty MDF również mogą być pokrywane różnymi materiałami. Tu używa się najczęściej lakieru, melaminy, forniru albo PCW. Oczywiście płyty MDF są materiałami tańszymi niż drewno naturalne, ale mogą wyglądać bardzo podobnie (szczególnie wtedy kiedy płyta jest fornirowana). Zaletą płyt MDF jest to, że są odporne nawet na dużą wilgoć (w przeciwieństwie do płyt wiórowych).

MDF to materiał, który można formować na różne sposoby, dlatego też drzwiczki nie muszą być proste, ale mogą posiadać różne charakterystyczne wykończenia, żłobienia i nie tylko. Innym materiałem stosowanym w meblach kuchennych jest szkło. Jest ono osadzane w specjalnych ramkach wykonywanych np. z aluminium albo drewna. Szkło wcale nie musi być przejrzyste. Może być barwione, lakierowane, mleczne, w formie witrażu. Wybór frontów szklanych jest bardzo duży.