Materiały na tapicerkę

Materiały na tapicerkę

 

Wydawałoby się, iż obicia na naszych meblach to jedynie zabieg estetyczny. Jest to jednak błędne pojęcie, gdyż dzięki materiałowi na naszych kanapach i nie tylko możemy być pewni, iż w naszym pomieszczeniu nie wystąpi efekt pogłosu. Na rynku znajdziemy całą gamę materiałów o różnych właściwościach, więc każdy coś znajdzie.

Wybór materiałów na obicia

tkanina tapicerskaRóżnego rodzaju materiały stosuje się na obicia naszych kanap, foteli i sof. Służą one temu, aby pięknie wyglądać, a także spełniać funkcję akustyczną, dzięki czemu w pomieszczeniu nie ma echa. Tkanina tapicerska dzieli się na wiele różnych materiałów. Plusz, welur, żakard, a także wiele więcej. Każda z tych tkanin ma swoją fakturę oraz różny stopień łatwości pielęgnacji. Mimo to tkanina na obicie powinna być łatwa w utrzymaniu, wytrzymała na ścieranie oraz estetyczna. Zanim taki materiał trafi do produkcji, a my jako konsumenci wybierzemy, tkanina jest testowana pod względem rozrywania, ścierania, ale również działania na światło. Istotną informacją dla niektórych z nas będzie też to, iż materiały do obróbki mebli są bardzo często poddawane badaniom pod względem oddziaływania na nasze zdrowie. Testowany jest również poziom palności, jak również sposoby konserwacji i czyszczenia. Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj sprawdźmy czy spełnia wszystkie nasze potrzeby i wymagania, aby materiał nie zniszczył się w bardzo szybkim tempie ani nie zabrudził permanentnie.

Wybór idealnej tapicerki to dla wielu z nas ciężka decyzja. Zdecydowanie większość problemów z wyborem jest na poziomie wizualnym, jednak powinniśmy również interesować się tym czy obicie wytrzyma regularne użytkowanie. Istotne są również kwestie pielęgnacji, jak i łatwopalności. Decydujmy świadomie, mimo iż są to tylko materiały.