Kompensowanie mocy biernej – zalety kondensacji

Kompensowanie mocy biernej – zalety kondensacji

Kompensacją mocy biernej zajmują się nowoczesne urządzenia, które można kupić również w internecie. Najpierw jednak należy wyjaśnić, czym jest sama kompensacja. Jest to zmniejszanie ilości. W tym przypadku dochodzi do zmniejszenia emisji mocy biernej.

Na czym polega kompensowanie mocy biernej?

najlepsza kompensacja mocy biernejBy tak się stało, trzeba zastosować odpowiednie urządzenia. Każdy obwód prądu ma cechy charakterystyczne dla siebie, ale najważniejsze jest to, że posiada on trzy rodzaje mocy. Pierwsza z nich to moc czynna. Jest to ta moc, którą zamieniamy na pracę użytkową. Moc bierna to drugi rodzaj mocy w obwodzie elektrycznym. Ta moc znajduje się między źródłem a odbiornikiem energii. Jest jeszcze trzeci rodzaj mocy, czyli moc pozorna. Ta moc jest sumą geometryczną zarówno mocy biernej jak i mocy czynnej. Energię bierną można jak najbardziej pobrać. Tu przyda się najlepsza kompensacja mocy biernej, która pozwoli na łączenie energii biernej z takimi urządzeniami jak silniki czy piece. Energię bierną można też oddać – jest to tzw. energia pojemnościowa. Ten rodzaj energii pojawia się przy kondensatorach oraz w długich odcinkach kabli znajdujących się pod napięciem. Każdy rodzaj mocy biernej powoduje niestety straty cieplne. Właśnie dlatego potrzebna jest kompensacja mocy biernej. Straty cieplne zmniejszają sprawność linii kablowych, a nawet linii transformatorowych. Dostawca zarabia pieniądze wtedy, kiedy dostarcza jak najwięcej energii wtedy, kiedy straty są jak najmniejsze.

Kompensowanie mocy biernej pozwala na zmniejszenie współczynnika mocy. Dzięki temu żywotność kabli jest znacznie dłuższa. Zmniejsza się też niszczenie elementów, które zasilają całą sieć. Spada nawet składowa prądu. Jeśli wytworzy się duża ilość mocy biernej, to w tej sytuacji równocześnie wzrasta rachunek za energię elektryczną.