Kiedy zaleca się wykonywanie lutospawania?

Kiedy zaleca się wykonywanie lutospawania?

Spawanie jest to jeden z najpopularniejszych obecnie sposobów na łączenie powierzchni wykonanych ze stali czy innych metali. Ze względu na dużą trwałość wykonanych w ten sposób łączeń jest stosowane przez profesjonalistów jak i amatorów, w naprawach domowych. Nie zawsze jednak jest to idealne rozwiązanie, szczególnie przy powierzchniach pokrytych na przykład warstwą cynku.

Zalety spawarek do lutospawania

spawarka do lutospawaniaJeżeli chcemy złączyć ze sobą dwie powierzchnie stali, które są ocynkowane, zazwyczaj kończy się to utrata powierzchni cynku i większa podatnością na korozję. Aby temu zapobiec, do takich zadań stosuje się lutospawanie, które nie niszczy warstwy ochronnej stali. Spawarka do lutospawania to urządzenie wykorzystywane zarówno w użytku profesjonalnym, szczególnie w warsztatach samochodowych, jak i coraz częściej, w prywatnym. Lutospawarki nie działają w oparciu o tak wysokie temperatury, jak tradycyjne spawarki, dzięki czemu nie pozastawiają po sobie porowatych spoin, ani nie uszkadzają warstwy ochronnej blach. Dodatkowo użycie spawarek z funkcją lutospawania jest bezpieczniejsze dla zdrowia, gdyż podczas pracy z ocynkowana blachą nie wytwarzają się bardzo szkodliwe związki cynku. Jest to świetne rozwiązanie szczególnie podczas wykonywania napraw karoserii w warsztatach samochodowych. Przy wykonywaniu napraw za pomocą lutospawarki nie istnieje konieczność usuwania powierzchni cynku, ani jego ponownego nałożenia po ukończeniu prac, co przekłada się na znaczne oszczędności dla klientów warsztatu.

Jak widać, tradycyjne spawanie nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem na łączenie blach i powierzchni ze stali. Jest to bowiem bardzo agresywny sposobów łączenia powierzchni, dlatego tez do pewnych zastosowań lepiej nada się lutospawanie, które nie opiera swojego działania o tak wysokie temperatury.