Kiedy stosuje się zaprawę szybkowiążącą?

Kiedy stosuje się zaprawę szybkowiążącą?

Podczas wykonywania prac budowlanych bardzo często sięga się po różnego rodzaju zaprawy, które służą do wykonania posadzki, odpowiedniego osadzenie cegieł czy zamontowania w konstrukcji budynku różnego rodzaju elementów. Na rynku znajdziemy również zaprawy specjalistyczne, które charakteryzują się odpowiednio dobranym składem chemicznym, służącym do konkretnych zadań.

Zastosowanie zaprawy szybkowiążącej

zaprawa szybkowiążącaPodczas budowy domu czy innego obiektu budowlanego po zaprawę sięgamy bardzo często ze względu na jej liczne zastosowania. Samo pojęcie oznacza specjalna mieszankę cementową lub wapienną, która w połączeniu z wodą tworzy twardy, gęsty, elastyczny materiał, służący do stabilnego łączenia ze sobą poszczególnych elementów. Zaprawa budowlana służy również do tworzenia różnych nawierzchni, takich jak chociażby posadzka. W zależności od przeznaczenia można modyfikować skład chemiczny zaprawy, by osiągnąć specjalne właściwości. Przykładem jest zaprawa szybkowiążąca, której używa się do uszczelniania wycieków wody. Charakteryzuje ją bardzo krótki czas twardnienia, co ma ogromna znaczenie podczas tamowania wypływu cieczy. Ponadto jej właściwości mrozoodporne oraz wodoszczelne powodują, że można ją stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Skład chemiczny wyróżnia się brakiem obecności chlorków.

Budowanie domu czy innego obiektu byłoby niemożliwe bez użycia zaprawy budowlanej. Ta gęsta masa, będąca mieszanką cementu i wapna, wykorzystywana jest do bardzo wielu prac. Oprócz tradycyjnego składu na rynku dostaniemy również specjalistyczne mieszanki, których właściwości dopasujemy do konkretnych zadań, jakie mamy do wykonania. Dzięki odpowiednio zmodyfikowanym składom nawet zatamowanie wycieku wody przy użyciu zaprawy jest możliwe.