Jeśli nie odciągi łańcuchowe, to zawiesia pasowe

Jeśli nie odciągi łańcuchowe, to zawiesia pasowe

  • Post author:
  • Post category:Transport

Wybór zawiesia zależy od środowiska pracy, intensywności pracy oraz właściwości przenoszonego ładunku. Alternatywą dla odciągów łańcuchowym są zawiesia pasowe, które stosujemy w warunkach środowiskowych oraz w przypadku ładunków, gdzie odciągi nie znajdą zastosowania.

Zawiesia pasowe – mocne, tanie i lekkie

Zawiesia pasowe do 6 tZawiesia pasowe wykonywane są z tworzyw poliestrowych, w formie zawiesi pętlowych z możliwością zakończenia ogniwami metalowymi lub w obwodzie zamkniętym. Elastyczność i mały ciężar pozwala stosować wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko uszkodzenia powierzchni przenoszonego ładunku. Ponadto uwzględniając kształt i własności podnoszonych ciężarów, ich użytkowanie jest bardzo wygodne. Zawiesia pasowe do 6 t wykonywane są z taśm o wysokiej wytrzymałości o szerokości od 30 do 300 mm, których tonaż określony jest odpowiednim kolorem oraz czarnymi liniami. Każde zawiesie wyposażone jest w etykietkę identyfikującą oraz instrukcję obsługi. Standardowo pętle zawiesi wzmacniane są trwałym obszyciem. W zależności od przeznaczenia, zawiesia można zabezpieczyć dodatkowymi rękawami ochronnymi, wydłużającymi ich żywotność oraz pozwalającymi na w pełni bezpieczne podnoszenie elementów o ostrych krawędziach. Jest to obecnie najtańszy rodzaj zawiesia, który nie wymaga punktów zaczepienia. Należy jednak pamiętać, że odznaczają się dużą wrażliwością na uszkodzenia mechaniczne – w razie kontaktu z ostrymi krawędziami lub podczas silnych tarć narażone są na zerwanie czy przecięcie.

Zaletą zawiesi pasowych jest odporność na wilgoć, oleje i kwasy mineralne oraz możliwość stosowania w temperaturze od -40 C do +100 C. Stosowany jest najwyższy stopień bezpieczeństwa 7:1, a rozciągliwość przy pełnym obciążeniu wynosi maksymalnie 3%. Wykonywane są zgodnie z Normami Europejskimi PN-EN 1492-1.