Jak uzyskać zwrot akcyzowy zza granicy?

Jak uzyskać zwrot akcyzowy zza granicy?

Jestem właścicielką firmy przewoźnikowej. Moja firma zajmuje się krajowym przewozem osób pomiędzy miastami. Ostatnio zastanawiałam się nad wejściem na rynek zagraniczny. Szczerze mówiąc przekonało mnie do tego przychylne dla przedsiębiorców prawo. Okazało się, że w takiej sytuacji będę mogła ubiegać się o zwrot zapłaconej akcyzy. Belgia była pierwszym krajem do którego planowałam utworzyć połączenia.

Uzyskałam duży zwrot za zapłaconą akcyzę

zwrot akcyzy z BelgiiNajpierw udałam się do kancelarii prawnej, żeby się dowiedzieć jak to wygląda z prawnego punktu widzenia. Dowiedziałam się, że zwrot akcyzy z Belgii nie jest procedurą zwrotu podatku VAT. Zwrot ten można uzyskać niezależnie od podatku VAT. Aby móc uzyskać taki zwrot akcyzy musimy poruszać się po Belgijskich droga autokarem osobowym posiadającym minimum dziewięć miejsc. Z tym akurat nie miałam problemu, ponieważ moja firma posiadała tylko autokary przewidziane na minimum 50 miejsc. Inaczej taki transport międzynarodowy czy nawet krajowy byłby zupełnie nie opłacalny. Wnioski o zwrot zapłaconej w Belgi akcyzy można składać w cyklach miesięcznych, półrocznych lub rocznych. Wszystko zależy od tego, jak mi wygodnie. Są nawet specjalne firmy, które zajmują się odzyskiwaniem akcyzy za olej napędowy od swoich klientów, ale procedura administracyjna w zakresie prawa podatkowego jest tak prosta, że wielu przedsiębiorców radzi sobie z tym samemu.

Zdecydowałam się rozszerzyć działalność swojej firmy i nie żałuję. Uzyskanie zwrotu akcyzy z Belgii było bardzo proste. Tak jak powiedział prawnik, byłam w stanie poradzić sobie sama. Nie trzeba mieć do tego dużych kompetencji z prawa podatkowego, ale oczywiście należy się orientować w odpowiednich przepisach ordynacji podatkowej i prawa wspólnotowego krajów UE.