Jak dbać o maty wiklinowe?

Jak dbać o maty wiklinowe?

Wiklina jest bardzo popularnym materiałem. Stosuję się ją od wielu lat. Bardzo często tworzy się z niej kosze, a także meble ogrodowe. Jednak ma ona o wiele więcej zastosowań, które sprawdzą się niemal wszędzie. Bardzo często wykorzystuje się ją do ozdabiania balkonów, czy ogrodów, a także ogrodzeń. Wystarczy tylko odpowiednio ją zamontować i o nią dbać.

Trwałe maty z wikliny

mata wiklinowaDbanie o wiklinę nie jest trudne. Nie trzeba kupować do niej odpowiednich preparatów. Wystarczy tylko zastosować domowe metody, które sprawdzą się równie dobrze. Trzeba pamiętać również, że wiklina, która zostanie zastosowana na zewnątrz będzie inaczej się zachowywać, niż ta w domu. Mata wiklinowa jest bardzo łatwo dostępna. Wiele osób stosuje ją na balkonach i w ogrodach. W związku z tym trzeba się przygotować, że będą osadzać się na niej różne zanieczyszczenia, które nie zawsze uda się usunąć za pomocą mokrej szmatki. Jeśli pojawią się większe plamy, należy użyć sody oczyszczonej lub cytryny. Wystarczy tylko pokroić cytrynę na mniejsze kawałki i przetrzeć całą wiklinę. Następnie zmyć wszystko wodą. Trzeba również pamiętać o tym, by na sam koniec dobrze wysuszyć materiał. Wcześniej wymienione produkty można zastąpić również kwaskiem cytrynowym lub solą kuchenną. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować również ocet. Oczywiście wcześniej należy dodać do niego wody. Z kolei, jeśli chce się przywrócić dawny kolor wiklinie można zastosować roztwór amoniaku i soli.

Dbanie o maty wiklinowe nie jest trudne. Wystarczy tylko zastosować kilka domowych sposobów. Dzięki nim materiał będzie się dobrze prezentował i dodatkowo wydłużymy jego żywotność. Trzeba tylko pamiętać, żeby robić wszystko regularnie. Jeśli nie jest się wszystkiego pewnym, zawsze można poprosić o pomoc osobę doświadczoną.