Dodatki paszowe w diecie koni

Dodatki paszowe w diecie koni

Zarówno człowiek, jak i koń potrzebuje w swoim jadłospisie czegoś innego, co sprawi, że standardowa dieta nie będzie zbyt monotonna. Wielu hodowców stosuje specjalne dodatki do paszy, które sprawiają, że zwierzęta nie mają problemu z jedzeniem. Są one poza tym bogatym źródłem wielu minerałów oraz witamin, co pozytywnie wpływa nie tylko na stan fizyczny konia, ale także na psychiczny. Jest on spokojniejszy.

Dodatki dla koni do paszy

dodatki paszowe dla koniPasza koni w dużej mierze składa się z owsa. Oczywiście jest ona bardzo wskazany dla takich zwierzaków, dlatego nic dziwnego, że ludzie tego typu paszy podają. Jednak dodatki paszowe dla koni są bardzo potrzebne, aby pasza była czymś urozmaicona. W takich dodatkach znajdują się koncentraty, które nie wpływają negatywnie na zdrowie zwierzaków. Jednak wzmacniają organizm tych zwierzaków i jest to bardzo widoczne, szczególnie jeśli koń ma problemy z apetytem. W dodatkach znajdzie się wapno, które jest niesamowicie potrzebne dla zdrowia okładu kostnego. Poza tym są witaminy, które są dobre dla serca oraz krwi, a nawet wyglądu konia. Jednak z dodatków paszowych nie powinny korzystać tylko konie wystawowe lub do jazdy, ale takie, które jeszcze są używane do pracy. Nawet tak małe gospodarstwa rolne powinny korzystać z dodatków paszowych. Zazwyczaj nie są one drogie i dosypuje się je do owsa. Po dokładnym wymieszaniu koń odczuje zupełnie inny smak.

Dodatki paszowe powinny byś stosowane regularnie. Jednak jeśli z jakiegoś powodu, na przykład z naszej niewiedzy, nie wykorzystywaliśmy ich, powinniśmy zacząć. Mogą one służyć również do doraźnej pomocy, kiedy koń stracił apetyt. Może to być na tle nerwowym, na przykład gdy koń nie był w stajni w ciągu mocnej burzy z piorunami. Wtedy dodatek sprawi, że koń zje swoją paszę.