Czym jest radiografia cyfrowa?

Czym jest radiografia cyfrowa?

 

Będąc na studiach fizycznych bardzo dużo czasu spędzałam na nauce. Fizyka jest trudną nauką, jednakże niektóre przedmioty były bardzo ciekawe. Nie bez przyczyny więc dostałam stypendium, skoro potrafiłam poradzić sobie z najtrudniejszymi pytaniami na egzaminach. Pamiętam pewien egzamin z pewnego przedmiotu, który prowadził profesor, który budził ogólny lęk.

Pytanie na egzaminie o radiografie cyfrową

radiografia cyfrowaMoim zdaniem student powinien bać się tylko i wyłącznie swojej niewiedzy, dlatego podeszłam do niego bez żadnego stresu. Byłam doskonale przygotowana. Uczyłam się z radiografii cyfrowej kilka dni i nocy. Nie pominęłam żadnego pojęcia. Profesor wiedząc, że jestem gotowa dał mi najprostsze pytanie. Spytał mi się po prostu czym jest radiografia cyfrowa. Zaczęłam odpowiadać bardzo powoli. Przede wszystkim powiedziałam, że zastępuje ona tradycyjne zdjęcia rentgenowskie, które są zapisane na czarnych materiałach. Cyfrowa polega na zapisach na płytach CD lub też w programach komputerowych. Następnie omówiłam jej zastosowanie. Powiedziałam, że stosuje sie ją głównie w diagnostyce medycznej, a ściślej mówiąc w radiologii. Ponadto przydatna staje się w stomatologii, ale nie tylko. Również nowoczesne metody badań budowlanych opierają się na wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego. Tylko, jakby wyglądały analizy na zwykłych zdjęciach? Do tego potrzebujemy odpowiedniego oprogramowania. Radiografia cyfrowa umożliwia nam obróbkę cyfrową, a więc analizowanie obiektów oraz planowanie inwestycji. Ma ogromne znaczenie dla medycyny. Dlaczego? Dlatego, że nie wywołuje tak dużych wiązek promieniowania, jak w przypadku tradycyjnego rentgena. A wiemy, że duża dawka jest niekorzystna dla zdrowia.

Z egzaminu wyszłam zadowolona, ponieważ do mojego indeksu została wpisana piątka. Warto jest się uczyć dla takich chwil.