Charakterystyka frezowania CNC

Charakterystyka frezowania CNC

  • Post author:
  • Post category:Usługi

Komputerowe sterowanie numeryczne (CNC) zostało włączone do szeregu nowych technologii i maszyn. Być może najczęstszym typem maszyny używanej w tej dziedzinie jest frezarka CNC. Frezowanie CNC to pewien rodzaj obróbki CNC. Frezowanie jest procesem dość podobnym do wiercenia lub cięcia, a frezowanie może wykonywać te procesy dla różnych potrzeb produkcyjnych.

Jakie narzędzia są potrzebne do frezowania?

frezowanie cncProces frezowania wykorzystuje cylindryczne narzędzie tnące, które może obracać się w różnych kierunkach. W przeciwieństwie do tradycyjnego wiercenia, frez może poruszać się wzdłuż wielu osi. Ma również możliwość tworzenia szerokiej gamy kształtów, szczelin, otworów i innych niezbędnych wrażeń. Ponadto przedmiot obrabianego frezu CNC można przesuwać w poprzek narzędzia frezującego w określonych kierunkach. Wiertło jest w stanie wykonać ruch tylko w jednej osi, co ogranicza jego ogólne możliwości produkcyjne. Frezarki CNC są często pogrupowane według liczby osi, na których mogą działać. Każda oś jest oznaczona specjalną literą. Na przykład osie X i Y reprezentują ruch poziomy obrabianego elementu w młynie. Oś Z oznacza ruch pionowy. Oś W reprezentuje ruch po przekątnej w płaszczyźnie pionowej. Większość frezarek CNC oferuje od 3 do 5 osi. Bardziej zaawansowane frezarki muszą być zaprogramowane w technologii CAM, aby frezowanie cnc odbywało się poprawnie. Te zaawansowane maszyny CNC mogą wytwarzać określone kształty, które są zasadniczo niemożliwe do wyprodukowania za pomocą jakichkolwiek technik ręcznego oprzyrządowania.

Ponadto większość frezarek CNC jest wyposażona w specjalne urządzenie, które pompuje płyn do narzędzia tnącego podczas procesu produkcyjnego. Jakiego rodzaju materiałów używają frezarki CNC? Prawie wszystkie rodzaje materiałów, które można fizycznie wiercić lub ciąć, mogą być przetwarzane przez frezarki CNC. Jednak większość frezarek CNC pracuje z materiałami metalowymi.