Buty korekcyjne dla najmłodszych dzieci

Buty korekcyjne dla najmłodszych dzieci

  • Post author:
  • Post category:Zdrowie

 

Dobre buty dla dziecka to takie, które łączą w sobie dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze są na tyle elastyczne, że stopa malucha ma pełną swobodę ruchu. Z drugiej strony muszą mieć na tyle sztywne punkty podparcia, że stopa dziecka będzie prawidłowo usztywniona i nie wystąpi ryzyko jej skrzywienia.

Cechy butów korekcyjnych

buty korekcyjne dla dzieciTe dwie cechy jest dość trudno odnaleźć w zwykłych butach dostępnych w sklepach sieciowych. Dlatego w poszukiwaniu idealnego obuwia należy zwrócić uwagę na buty korekcyjne dla dzieci. Podczas mierzenia butów należy zwracać uwagę na to czy buty nie są zbyt luźne ponieważ stopa dziecka nie będzie w takim wypadku prawidłowo utrzymana. Z drugiej strony buty korekcyjne nie mogą być też za wąskie ponieważ będą uciskać stopy dziecka i sprawiać mu dyskomfort. W dopasowaniu buta do stopy bardzo pomaga fakt, że obuwie korekcyjne zazwyczaj zapinane jest na rzepy. Dzięki temu rodzic sam może dopasować but do szerokości stopy. Oprócz tego materiał obuwia powinien być przewiewny, stopy malucha powinny oddychać w ciągu dnia. Prawie wszystkie buty dziecięce mają zaokrąglone i dość szerokie przody. Nie jest tak bez powodu. Zwłaszcza małe dzieci podczas chodzenia szeroko rozstawiają palce stóp. Szerokie noski mają za zadanie ułatwić dziecku chodzenie. Dobrym rozwiązaniem są też buty z odkrytymi palcami.

To czego rodzice nie powinni robić nigdy to zakładanie dziecku butów po starszym rodzeństwie. Każde buty, nieważne czy są zwykłe, korekcyjne czy może ortopedyczny, dopasowują się do stopy dziecka które je nosi. Zakładanie takiego obuwia innemu dziecku jest błędem. W ten sposób możemy malcowi bardziej zaszkodzić niż pomóc. Nawet jeżeli buty rodzeństwa są w naszej opinii nie zniszczone i nadające się do dalszego używania.